Černání peří

Černání peří u papoušků

Na peří se obecně projeví každý neduh, problém v těle papouška. U papoušků obecně známe různé příčiny a druhy černání peří. Pokud bych je měl vyjmenovat, jde určitě v první řadě o běžné, ale nadměrné opotřebení peří - v důsledku ale toho, že papouškovi něco chybí a peří je tak méně kvalitní. Chybí nějaká složka v potravě - zjistí se přesně testy u veterináře, ale pomůže i odborník přes výživu. Nadměrné opotřebení peří může vznikat ale i častým třením peří o něco, třeba mříž klece, případně to, že jej bereme často do dlaně, reaguje na lidský pot a vlastně to může být svým způsobem i alergie papouška. Další příčinou černání peří mohou být parazité - objevuje se třeba jednotlivými, nepravidelnými skvrnami nebo proužky v peru - parazité vyžírají barvivo z pera - lze řešit roztokem proti parazitům, který se kápne papouškovi za krk nebo případně sprejem proti parazitům (ten veterináři příliš nedoporučují díky dýchacímu systému papoušků). Dalším důsledkem černání peří může být problém s nadměrným tukem a tedy problém s játry - toto je již závažný problém. Jedna z příčin černání peří může být nedostatek UV záření, tedy nedostatku vitamínu D3, který je například potřebný pro vstřebání vápníku a fosforu. Mohla by to být také genetická porucha, kdy dochází k černání peří nebo vyštěpení barevného genu u konkrétního druhu / mutace (ale to by se nemělo nějak rozšiřovat, mělo by to být spíše dané zbarvení). Jindy se projevuje u papoušků také tzv. stresové peří (stresová linie, jinak také hladové peří) - způsobené nějakým osobním stresem papouška. Nejčastěji to tedy bývá u mláďat, krmených nekvalitní, nesprávnou stravou, ale projeví se i u dospělého papouška, častěji u větších druhů, kteří jsou třeba hákliví i na změnu umístění klece. Stresové peří jsou ale přesné proužky v peru, kolmo na brk.

Černání peří u pyrury

U pyrury bývá černání peří tak časté, že se už vůbec nebere za nic závažného, což je chyba. Nejčastější chybou je příliš tučná strava. Nikdo vám toto nevyloučí, bez návštěvy veterináře a odběrů krve a testů, pro zjištění, jestli v těle nechybí nějaké látky nebo jestli to není třeba nějaký parazit či bakteriální napadení. Pokud papouška nemáte na příliš tučné stravě a naopak má ji dostatečně pestrou, nemějte strach, ale při dlouhodobém přetrvávání doporučím návštěvu veterináře. Poměrně často vidím problém s peřím u papoušků, kde je v domácnosti třeba ještě pes.

Čím můžeme pomoci?

Jak jsem již psal, strava pro papouška by měla být velmi pestrá, nedržet jej jen na suché směsi zrní a vodě. V souvislosti s tuky by měla být strava dietní. Stravu můžeme zpestřit i podáváním máčeného, klíčeného zrní (nepřehánět u jedináčků, může vzbuzovat tok). Lepší je větší poměr zeleniny než ovoce, dále můžeme podávat i granule a samozřejmě nesmí chybět minerální látky - různé minerální kameny, bidla, jílové bloky, sépiovou kost, atd. Určitě je vhodné papouška v létě vystavovat slunečnímu záření (pyrury nevystavovat někde do zimy na slunce, jsou to jihoameričtí papoušci a potřebují okolní teplotu vzduchu nad 10°, spíše nad 15°C). Ale pokud jej vystavíme na přímé slunce, rozhodně taky musíme zajistit, aby se mohl schovat kdykoli do stínu, a určitě papouška nevystavujeme slunci při vysokých letních teplotách. Sluneční UV záření prochází i skrze mraky, ale neprochází skrz sklo okna. Druhou možností je pořídit nějakou UV žárovku nebo zářivku vhodnou pro exotické ptactvo a lampu (tyto používáme my). Dále můžeme koupit různé přípravky na podporu peří Promotor L, vitamíny skupiny B - Complejo B8, makadamiový olej, dále Sangrim, Pantu 20, sirup Imunoglukan, Roboran pro exoty, a v době přepeřování je určitě vhodné podávat vařené vejce (vařené 8 - 10 minut). Musím zmínit i pivovarské kvasnice, které mohou obecně pomoci s problémy s jídlem, nechutenstvím... jsou i bohatým zdrojem různých vitamínů, především B komplexu, minerálů a aminokyselin.

Článek o měření různých zdrojích UV záření: www.mojihadi.cz/Mereni-a-recenze-UV-lamp.html

Edit. 17.3.2020

Dnes jsem viděl na Prima Zoom info o UV záření. I okenním sklem prochází (otázka ještě jaký typ skla), ale nějakých 40 jednotek procházelo. Úplně ho filtruje třeba motorkářská helma nebo ochranné průhledné brýle (zase oboje záleží na typu). Nicméně i tím oknem asi něco málo projde, ale zase to za ním víc hřeje, takže bacha na přehřátí.

Můžete podpořit náš web :)

Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)

Penny a černé peří

f