Fénovat, nefénovat papouška
Každý již jistě ví, že papouška je potřeba "koupat", dopřát mu možnost osobní hygieny ve vodě, ať už v nějaké misce s vodou nebo jej třeba rosit rozprašovačem, či třeba pod tekoucí vodou nebo ve venkovních voliérách kropit zahradní hadicí (tady pozor na ledovou vodu v parných dnech). Co potom s mokrým papouškem? Nabízí se jednoduchá odpověď: "Nic". Nejlépe necháme papouška, aby přirozeně oschl, sám se osuší, dále si čistí a čechrá peří. Můžeme jej případně zabalit do nějakého ručníku, pokud mu to nevadí nebo jej třeba posadit na nějaké bidlo někde nad topení, pokud se mu tam bude líbit. V žádném případě ale papouška nefénujeme! Také by neměl papoušek jít spát mokrý, tedy spíše nekoupat před spaním, pokud už se tak stane, protáhneme večerku :)
Proč papouška nefénovat?
Víme, že papouškova tělesná teplota je cca 40°C, pokud se namočí, jeho teplota klesne i o několik stupňů celsia, zpomalí se mu metabolismus a některé životní funkce. Pokud na papouška začnete z fénu foukat teplý vzduch, můžete mu nejen popálit peří, podobně jako lidské vlasy, při neopatrném používání fénu. Pokud na něj v tuto chvíli pustíte vzduch chladnější, nadzdvihává se mu peří, které tvoří poslední ochranu před tím, aby se mu tělesná teplota dále více nesnižovala. Je to pak stejné, jako když mokrého papouška postavíte do průvanu - a pokud má papoušek nějakým způsobem trochu oslabenou imunitu, či není ve stoprocentní kondici může dojít k nachlazení nebo jinému onemocnění.
Dále vlivem fénování dochází u papouška k vysoušení jeho kůže a celkově může snižovat kvalitu peří. Papouška pak může kůže svědit a ve finále může docházet i ke škubání peří. Hrozí i nemoci dýchacího ústrojí, či třeba záněty očí. Některé fény mají spirálu uvnitř potaženou teflonem. Nedochází zde sice asi k tak vysokým teplotám, ale všichni víme, jaký je teflon pro papoušky prevít. Může se zdát, že se papouškovi fénování líbí, někteří se budou fénu dokonce nastavovat, zvedat křídla, ale on nedomyslí, jaké to může mít následky, podobně jako když jej někdo krmí svíčkovou, sladkým, atp. Také mu to můžu chutnat, ale má to být pro něj tabu. Jsme za ně zodpovědní.
Papoušky chované ve venkovních voliérách neroste při venkovních teplotách pod 20°C. Samozřejmě se najdou voliéroví otužilci, kteří se koupou i při mnohem nižších teplotách, ale nechejte to vždy na nich samotných, zda se chtějí namočit či vykoupat na dešti či v misce s vodou. Řídí se instinkty a sami nejlépe vědí, kdy se mají vykoupat a kdy ne. Někdo by právě mohl namítat, že papoušci ve venkovních voliérách, či v divočině se také koupou a venku fouká vítr. Tam si právě sami díky instinktům rozhodnou, kdy je to vhodné a kdy nikoli. V divočině, v dešti je to jistě jiná pohádka, ale záleží na teplotě, kondici ptáků, hledají samozřejmě úkryty. My to s našimi "členy rodiny" ale riskovat nechceme, tedy to zbytečně fénem nekomplikujme, ač v dobré víře. Papoušek a obecně všichni ptáci to umí vyřešit do pár desítek minut sami, jsou k tomu dokonale uzpůsobeni a jak jsem psal na začátku, čistí si při sušení peří a kůži :) Za fotky děkujeme členům z naší FB skupiny.
Nyní již víme, že papoušek a fén k sobě nepatří.
Můžete podpořit náš web :)
Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)