Klec, voliéra pro pyruru
Nejdříve něco obecně. Klec pro papouška by nikdy neměla být kulatá - i pro člověka místnost bez rohu je stresující. Papoušek v takové kleci nemá dostatečný pocit bezpečí a bývá ve stresu. Dále by neměla klec či voliéra pro papouška nikdy zůstat jen na zemi nebo někde velmi nízko - papoušek tím ztrácí sebedůvěru a procházející lidé ho mohou "strašit". Také by papoušek neměl mít klec příliš vysoko nebo aspoň nejvyšší bidla by měl mít max. ve výšce vašich očí. Pokud papoušek tráví hodně času ve vyšších místech - získává tím zase naopak dominantní pocity a může si "dovolovat" na kamaráda člověka více. Také by klec neměla být v otevřeném prostoru, ale vždy některou částí u zdi - strana, odkud nehrozí bezpečí a zase se cítí pak bezpečněji. Klec neumisťovat ani do volné prostoru, kde bývá průvan. Některým papouškům může vyhovovat, když vidí dobře z okna ven a sleduje okolí, ale jiným to zase naopak může vadit, být ve stresu a plašit se různých stínů - mraků, dravců, odlesků, atp. Klec nikdy ne přímo u okna, kde by na papouška mohlo svítit slunce. No a nejlépe pak mít klec tam, kde my lidé trávíme nejvíce času. Ale zase pozor i na to, že papoušek nutně potřebuje kvalitní spánek a tak není vhodné mu do noci svítit nebo aby byl třeba u zapnuté televize, rádia, počítače. Případně na spaní je možné klec přesouvat do jiné, klidné místnosti.
Častěji se u klece doporučuje mřížkování svislé, než vodorovné (ale převážná většina klecí má častěji vodorovné mřížkování). Papoušci často v kleci couvají, i když pyrury chodí i dolů po hlavě, ale při couvání se může stávat, že si bude třepit a ničit ocasní peří, jak se ocasem "přidržuje" klece. Další, ale ne tak častý problém, úraz může vzniknout, když papoušek omylem, nechtěně při protažení křídel strčí křídlo do mřížky klece a může si ho až zlomit. V tomto smyslu je nejbezpečnější klec na míru s pletivem, ale zase nejsou vzhledově tak hezké.
Materiál klece - nejlepším materiálem na klec je určitě nerez a hliníkové profily, případně dřevo - ale samozřejmě dřevěný rám nevydrží pak tak dlouho. Nedoporučují se pozinkovaná pletiva, či pochromované klece. Zinek je těžký jedovatý kov, a když se papoušek pravidelně přidržuje zobákem, "ochutnává" pletivo - dostává se mu do těla. Navíc může části zinku i uštípnout. Pokud jde o lakovanou klec - měla by to být klec práškově lakovaná, tzv. epoxidová barva, která je vysoce odolná a netoxická. Obyčejně lakovaná klec nebude papouščímu zobáku dlouho odolávat. Vybírejte klec nebo výbavu do klece třeba tady.
Jakou vybrat klec pro pyruru?
A teď tedy konkrétně nějaké rozměry klece pro pyruru. Uvědomme si, že papoušek v kleci tak jako tak nějaký čas trávit musí, může nastat situace, kdy tam bude muset trávit i delší časový úsek (my na dovolené bez papouška, náhlý pobyt v nemocnici, apod.), tak aby tam měl dostatek prostoru i po vložení různých bidel, misek, hraček atp. Uvádí se, že nejmenší rozměr klece by měl být 2x až 2,5x rozměr rozpětí křídel. Nevím, kolik mají rozměry křídel jednotlivé druhy pyrurů, ale dejme tomu, že nějakých 20 - 25 cm určitě, čímž se dostáváme na nejmenší rozměr klece na nějakých 50 cm. Tedy hloubka klece by měla mít minimálně tento rozměr. Dále klec pro pyruru nemusí být moc vysoká, resp. spousta výrobců dělá klece vyšší než širší. Jsou určité druhy ptáků, kterým to vyhovuje, u pyrury je lepší širší, než vyšší. Záleží, jaké máme možnosti doma, kam budeme klec umisťovat, ale u těchto dalších dvou rozměrů bych se držel okolo 80 cm. Co se pak týče rozestupů mezi jednotlivými dráty nebo oka pletiva - doporučil bych maximální rozestup 20 mm, spíše třeba jen 18 mm. U staré klece jsme měli rozestup 20 mm a našlo se tam místečko, asi trošku širší, kde hlavu prostrkovali. Síla drátu nemusí být moc velká, tam bude stačit i 1 až 1,5 mm. Širší samozřejmě nevadí, ale pak se zvyšuje i cena a je to spíše pro větší papoušky, kteří slabší drát zohýbají nebo přeštípnou. Oko pletiva může být prý až 25 mm, ale nemám vyzkoušeno. Máme 16x16 mm a myslím si, že i těch 25x25 mm by bylo v pohodě. Pyrurové jsou nenechaví, všecko zkouší a tak je dobré myslet i na to, jaká má klec dvířka, takové ty obyčejné, co se jen zacvaknou, se naučí pyrura otevírat. Totéž misky, které se nasazují zvenčí, se papoušek může naučit vyndávat a vyhazovat. To často i zavěšené misky v kleci. Nejlepší klec je taková, která má misky otočné, případně krmný pult ke kleci na míru. Je to dobré i pro případ, kdy někdo cizí papouška hlídá a nemusí pak strkat ruce do klece při výměně misek s jídlem, vodou. Ještě je výhodné mít klec s výsuvným, spíše hlubším, šuplíkem na nečistoty a nad ním rošt. Aby papoušek nešlapal v trusu, případně nevyjídal zbytky jídla ze dna klece. Pro někoho ale zase bývá problém tento rošt čistit. Celkově je nutné myslet na údržbu klece. A to nejen na tom, jak dobře se bude čistit (výborně se prý čistí klece práškově lakované, expoxidované). Protože klec s nedostatečným vstupem, velkými dvířky do klece se musí pak třeba rozebírat na důkladnou hygienu nebo je to nepraktické pro pravidelnou výměnu výbavy klece, umisťování nových větví, bidel, hraček. Jinak všeobecně prostě papoušek není "levné zvířátko" a neměli bychom na jeho domečku, vybavení, stravě a všem šetřit. Nikdy to není jen o nějakých prvotních nákladech za koupi papouška.
Také je dobré myslet i na nějakou transportní klec, tašku. Může se stát, že papouška budeme někam převážet. Třeba na hlídání z důvodu dovolené nebo třeba cestu na veterinu. Tedy mít i nějakou menší transportku pro papouška.
Pár tipů na klece
Je jich vážně spousty. Je nutné hledat a hlavně si vždy u prodejce zjistit především rozteč drátů. Maximální mezera mezi mřížkami musí být do 20 mm (spíše méně). Je blbý, když pak zjistíte, že se pyrura mřížkami protáhne a začne utíkat. Někdo to řeší omotáním pletiva kolem celé klece, ale nevypadá to pak dobře a někdy i nebezpečně.
Můžete podpořit náš web :)
Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)