Papoušek a dovolená
V tomto článku se nebudeme bavit o vycestování s papouškem do zahraničí, i když i to je samozřejmě možnost. Ale je to oficielně při dodržení všech náležitostí dost komplikované, a to ať už po EU, či mimo ni a je celkem jedno v jaké kategorii CITES papoušek je. Jelikož ani členské země EU nemají jednotné podmínky, musíte si zjišťovat u Státní veterinární správy informace. Pokud netrávíte dovolenou na chalupě, kam si papouška můžete vzít s sebou, tak skoro většině lidí nastává problém: "Co s papouškem v době naší dlouhodobé nepřítomnosti?". Tou dočasnou izolací papouška od nás majitelů nemusí být jen dovolená, ale třeba pobyt v nemocnici nebo jakékoliv jiné ať už plánované nebo náhlé odloučení.
Můžete podpořit náš web :)
Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)
Jaké máme možnosti?
- možnost: ideální je, aby papoušek zůstal ve svém prostředí, bytě či domě, prostě doma. A docházel za ním někdo z přátel či rodiny (nejlépe, aby se i s papouškem znali). Je třeba myslet na to, že návštěvy, kontroly papouška jsou nutné denně, ideálně i dvakrát denně. Papoušek si přes den může třeba vysypat krmení nebo vylít vodu což je i jen po pár hodinách opravdu problém. Prolet není nezbytně nutný, klidně v kleci vydrží i 14 dní (samozřejmě je vhodné, aby měl dostatečně prostornou klec). Když je dotyčný "hlídač" ochotný papouška pustit i z klece a má zkušenosti, jak ho bezpečně zase dostat do klece, tak je to samozřejmě výhoda, ale pokud si dotyčný není jistý, zda by to zvládl, je lepší se do toho nepouštět, aby zbytečně nedošlo k "maléru", a nestresovala se jedna či druhá strana. Úplně postačí zajistit krmení a vodu v bezpečí klece. Tady samozřejmě platí i to, že papoušek by měl mít režim a být zvyklý i na pobyt v kleci a ne být puštěný volně celý den.
- možnost: převézt papouška na hlídání k někomu známému domu a nechat si ho hlídat tam. V tomto případě bych vždy papouška dával do cizího prostředí jen v jeho kleci, kde se cítí bezpečně a má vše uzpůsobeno ke svým potřebám. V cizím bytě bych s proletem papouška byl ještě více opatrný než v domácím prostředí. V novém prostředí pokud mají papouška jen na pár dní a dotyční nemají zkušenosti, či své papoušky, určitě nemají byt bez nástrah (jedovaté kytky, svíčky, okna bez záclon, vodu v konvičce na zalévání, otevřený přístup k vaření, atd. Je toho hodně co všichni doma bereme jako samozřejmost a máme zabezpečeno. Ale u známých "na hlídání" to samozřejmé není a je potřeba s tím počítat. Proto bych opravdu prolet úplně nehrotil. Určitě není od věci vypsat dotyčné osobě klidně seznam věcí, které papouška ohrožují. Záleží od každého jedince, papouška, která varianta mu bude více vyhovovat, doma, spíše sám nebo u někoho "cizího".
- možnost: existují i nějaké přímo hlídací agentury či ověření soukromníci, hotely, kde je možné umístit papouška na hlídání. Potřeba kouknout na internet. Zhodnotit si vlastní pro a proti, naše možnosti.
- možnost: je obrátit se na chovatele, od kterého papouška máme, jestli by byla možnost hlídání papouška v době naší nepřítomnosti. Určitě je to zase na nějaké domluvě, chovatel si může klást podmínky, hlavně kvůli karanténě, aby neohrozil svůj chov. To samozřejmě platí i opačně, i my chceme mít papouška ve stejné zdravotní kondici, jako před hlídáním. Na to je důležité myslet i při hlídání u někoho, kdo třeba má papoušky. Ostatně o domluvě je nakonec vše.
S textem velmi pomohla Eva Ševčíková, fotky Jůlinky dodala Renča Tomášková. Děkujeme :)