Podestýlka pro papouška

Jakou vybrat podestýlku do klece, výstelku pro papouška do budky se ptá stále hodně lidí. Převážně nováčci v chovu papoušků, případně ti, které překvapí snůška vajec. Rozdělil bych to na takové 3 základní možnosti, jak vůbec podestýlku chápu, pro jaké užití:

  • Výstelka hnízdící budky, případně budky na spaní pro domácího mazlíčka.
  • Podestýlka na dno klece, domácí voliéry.
  • Podestýlka do venkovní voliéry.

Některé druhy výstelky se hodí třeba jak do budky, tak na dno klece - například hobliny, štěpka různé velikosti. Oproti tomu třeba písek se do hnízdní budky nedává, ale používá se často na dno klece, případně do venkovní voliéry. Co se týče pyrurů a mazlíků jedináčků, kteří nehnízdí, nemají snůšku, tak do budky nemusíme vůbec žádnou výstelku používat. Podestýlka se používá především pro stabilizaci vajíček, či vylíhnutých mláďat, pro udržení teploty, případně vlhkosti a také nasákavost trusu a snazší čištění budky. U nás se navíc tedy stává, že v průběhu hnízdění na té měkké výstelce hrozně narostou drápy, proto mazlíkům nebo mimo hnízdní období nechávat budku raději bez výplně.


1) Do hnízdící budky můžeme při snůšce tedy použít klasicky dřevěné hobliny, štěpku různých dřevin a hrubosti (konopná, buková štěpka), různé ekologické dřevní pelety, kukuřičnou podestýlku (při odchovu a zvýšené vlhkosti může plesnivět, ale v domácích podmínkách bývá spíše vyšší sucho a naopak dovlhčujeme). Dále možno použít pazdeří z technického konopí, mohou se použít i různé druhy vloček - také dobře sají. Každému papouškovi nebude vyhovovat stejná podestýlka a je tak potřeba vyzkoušet při snůškách různé materiály. Přehrabování podestýlky může vytvářet určitou míru hluku. Do budky bych nepoužíval žádná dlouhá vlákna, jako například dřevitou vatu, vlnu, seno - hrozí nějaké omotání kolem nožek, prstů drápků. Také se nedoporučují piliny pro vysokou prašnost, která může vadit i samotným papouškům.

2) V použití podestýlky na dno klece máme o poznání více možností. Určitě záleží na technickém vybavení klece, domácí voliéry pro papouška. Pokud je nad šuplíkem pro nečistoty rošt a papoušek se tak nedostane k podestýlce, můžeme použít další materiály jako například noviny (ale aby je fakt nemohl jíst, tiskařská barva může být nebezpečná), letáky z obchodů, karton, vlnitou lepenku, různý jiný papír, kuchyňské utěrky, případně papírové prostěradlo. Někdo dokonce používá kus uříznutého lina, ale to si myslím, že už může být šuplík bez čehokoliv a prostě vyčistíme celý šuplík, tedy samozřejmě asi záleží na velikosti. Rošt se samozřejmě musí pravidelně čistit a desinfikovat. U roštu je výhodou, že papoušek nemá šanci šlapat ve větším množství trusu, max. co sem tam ulpí na mřížce roštu, a ani nepojídá potravu, která spadne na dno klece, třeba právě do trusu. Pokud rošt nemáme, můžeme použít prakticky vše co budky, plus třeba jako další alternativu jemný bílý písek. Také záleží na kombinaci výšky šuplíku a použité podestýlky - lehká podestýlka snadno z nižšího šuplíku při mávnutí křídly vylétne ven a skončí na zemi mimo klec.

3) Ve venkovních voliérách máme už dost odlišné prostředí a tak "podestýlku", dá-li se tomu tak říct, dno voliéry už zařizujeme trochu jinak. Někdo staví voliéry na "zelené louce", a tak na dně může opravdu růst tráva, nějaké menší vhodné keře, stromky. Někdo dno venkovní voliéry betonuje, či použije dlažbu. Jak co je vhodné pro pravidelnou hygienu a počtu ptáků. Někdo má voliéry s pletivem na dně a voliéra je vlastně nad úrovní terénu "ve vzduchu". Samozřejmě můžeme do venkovní voliéry použít také dřevěnou štěpku (větší hrubosti) nebo mulčovací kůru (tu někdo u některých druhů papoušků používá i v budkách, třeba v kombinaci s něčím dalším). V některých voliérách najdeme na dně písek, štěrky, různé kačírky a křemenné valouny.

Možností tedy pro použití podestýlky máme opravdu spoustu. Jak jsem psal na začátku ne každý papoušek a každý druh potřebuje a snese stejný materiál. Určitě záleží i na počtu ptáků a velikosti klece, voliéry kvůli údržbě a finanční náročnosti různých materiálů. Stelivo použité pro papoušky se velmi často skvěle hodí i pro jiná třeba terarijní zvířata jako jsou želvy, hadi, ještěři apod. Vždy je lepší používat přírodní materiály, jedlé, které při zpracování zobákem může papoušek i sníst. Nezapomínejme, že některé druhy papoušků potřebují i materiál ke stavbě hnízda - to u pyrurů neplatí, hnízdí v dutinách. 

Můžete podpořit náš web :)

Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)

f