Vyšetření trusu papoušků

Minule jsme si tu psali o plodech, které můžeme teď na přelomu léta a podzimu přinést z přírody papouškům domů. Také všichni nosíme domů čerstvé větve k okusu, případně větve s kůrou na bidla nebo různé bylinky, trávy, atd. Samozřejmě se každý snaží vše dobře omýt, očistit, ale i tak se může stát, že se náš papoušek "nakazí" nějakým parazitem, atp. Neznamená to totiž, že když je papoušek doma a nedostává se ven, že je v tomto směru naprosto v "bezpečí". Někteří berou papouška ven v kleci, do voliéry nebo také na kšírách a papoušek tak může ochutnat a pozřít něco nebezpečného. Také někteří mají i jiné domácí mazlíčky, psy, kočky, atd., kteří se pohybují venku - ale ti jsou očkovaní a odčervováni pravidelně. Jde tedy především o vajíčka nějakých parazitů. U papoušků bychom určitě neměli odčervovat preventivně, alespoň co se týče domácích mazlíčků. V případě třeba některých australských papoušků, kteří jsou ve venkovních voliérách, se prevence doporučuje, ale jinak odčervujeme až po prokázaném zjištění parazita!

Odčervování papoušků

U našich mazlíků bych doporučil jednou za rok si nechat udělat preventivní koprologický rozbor (vyšetření trusu). Což je tedy parazitologické vyšetření - je časově i finančně nenáročné a principem je detekovat vajíčka červů, larvy či dospělé červy. Trus je dobré sbírat 3-7 dní do čisté uzavíratelné sklenice - tu uchovávat v lednici. Je nutné dělat sběr více dní, protože nemusí k vylučování vajíček docházet každý den. Papoušek má v sobě zakódováno, že je kořistí pro jiné predátory a tento zakořeněný pud jim přikazuje nedávat na sobě do poslední chvíle znát onemocnění. Neznamená to tedy vždy, že když papoušek působí zdravě, že je vše v pořádku. I díky tomu u papoušků propuknuté onemocnění bere často velmi rychle za své. Jedni z nejčastějších parazitů jsou škrkavky, dále pak kokcidióza, či roztoč sternostoma tracheacolum. Dále pak lze dělat bakteriální rozbor, rozbor složení potravy, případně cíleně rozbor na plísně. Tedy nějaké cytologické či mikrobiologické vyšetření.

Prevence

Samozřejmě můžeme dělat i nějaké preventivní kroky. Vše co domu z přírody přineseme, tak okem zkontrolujeme, zda to není od trusu jiných ptáků. Můžeme větve spařit horkou vodou, taktéž opláchnout třeba saláty a jiné bylinky. Větve lze i desinfikovat F10. Můžeme podávat malé množství česneku (neničí parazity, ale vytváří pro ně nepříjemné prostředí) nebo produkty na bázi česneku (třeba Knoblamin). Dále pak čili papričky, jablečný ocet nebo Acidomid. Z bylinek třeba ještě medvědí česnek nebo vratič (ale ten může být ve větším množství jedovatý a pro domácí mazlíčky raději nepoužívat). Je to vše opravdu prevence, neřeší problém s napadením parazity, některé přípravky slouží proti plísním a bakteriím.

Buďte zdrávi, i vaši papoušci :)

Můžete podpořit náš web :)

Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)

f